ženatý se závazky

9. června 2008 v 10:13 |  seriály
Ženatý se závazky (Married... with Children) je americká televizní situační komedie (sitcom). 261 epizod (zahrnuty jsou úplně všechny odvysílané díly) rozdělených do 11 sérií byly postupně vysílány od 5. dubna 1987 do 9. června 1997 na televizní stanici FOX (americká televizní síť - majitelem je Rupert Murdoch, australský mediální magnát). 17. dubna 1997 bylo rozhodnuto FOXem, že seriál skončí. FOX už nechtěl dál vydávat 1,5 miliónu dolarů za jednu epizodu ve 12 sérii. Repríza seriálu je ale stále vysílána ve více jak 60 zemích světa včetně té naší a stále se těší ohromné oblibě. Pilotní epizoda byla vysílána 5. dubna 1987 v 8 hodin večer a byla ještě tu samou noc 3x reprízována. FOX vznikl jako konkurence proti tehdejším třem klasickým TV sítím NBC, ABC a CBS (to jsou ty originální americké názvy :). FOX se od těchto sítí chtěl výrazně lišit a právě Ženatý se závazky byl prvních pár let jejich vlajkovou lodí.

Seriál je o bláznivé (a sem tam trochu přihlouplé :) rodince Bundových. Bydlí v Chicagu Illinois v jejich domečku a navzájem se nemají moc rádi. Celý seriál je parodií na harmonicky žijící rodiny v ostatních sitcomech (Plný dům, Krok za krokem, Cosby show a další) - pracovní název seriálu je totiž - "Not the Cosbys" - Žádní Cosbyové :). Hlavním tématem celého sitcomu je sex, závist, "jak přijít co nejrychleji k penězům", prohry a (ne)úspěchy hlavních hrdinů. Producenti do malých rolí seriálu obsadili plno Playboy Playmates a ostatních krásných žen, aby tam bylo taky něco pěkného :). Díky těmto "sličným děvám" seriál nikdy nevyhrál cenu EMMY.

V roce 1989 se jistá Terry Rakoltová z Detroitu rozhodla bojovat proti vysílání MwC, protože údajně ohrožuje rodinnou pohodu a morálku průměrných amerických rodin. Napsala dopis všem sponzorům MwC a zúčastnila se několika talkshow na podporu zákazu seriálu. Díky tomu Ženatý se závazky o několik sponzorů přišel, ale na druhou stranu zapůsobila zvědavost u lidí, kteří seriál ještě neznali a sledovanost se značně zvýšila. Od té doby producenti MwC posílají Rakoltové každé Vánoce košík s ovocem :).

Jedna z epizod "Uvidíme se u soudu" (308) byla americkými cenzory shledána nevhodnou a proto nebyla v USA nikdy vysílána. U nás v České Republice a i v jiných zemích světa se však tento díl normálně vysílá.

Autoři seriálu jsou Ron Leavitt a Michael G. Moye. Dříve psali texty pro skupinu "The Jeffersons", která je mimochodem v jednom dílu Ženatého silně parodována :). Autoři chtěli původně do role Ala obsadit Sama Kinisona a jako Peggy "Roseanne" (viz Jak měla vypadat rodinka Bundových), ale nakonec se rozhodli pro Eda O'Neilla a Katey Sagal. Dovedete si představit Roseanne jako Peggy? Já tedy ne :). Sama Kinisona jste mohli vidět v roli anděla strážného v epizodě "It's A Bundyful Life (2.díl)" (413). V naší republice byly tyto dva díly spojeny v jeden vánoční speciál. Všichni rozhodně nepředpokládali takový obrovský úspěch, se kterým se Ženatý se závazky setkal. V desáté a jedenácté sérii to byl vůbec nejdéle vysílaný sitcom v americké televizi. Postupně se také zvyšoval počet dílů v sériích - od 13 epizod v první až po 26 v předposlední sérii. Producentem seriálu byla Columbia TriStar a natáčelo se v Sony Pictures Studios v Culver City, městečku asi 16 kilometrů jihozápadně vzdáleného od středu Los Angeles.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jsi tu?

klik 100% (182)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama